Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos V. F. Kuprevičiaus (им. В. Ф. Купревича) vardo Eksperimentinės botanikos instituto direktoriaus pavaduotojas moksliniam darbui Dmitrij Grummo (Дмитрий Груммо) laukinėje „Аховы птушак Бацькаўшчыны” paskaitoje pasakojo apie savo mėgstamiausias pelkes Baltarusijoje. Jis paaiškino, kas auga pelkėje, kaip ją išsaugoti ir kodėl durpių kasyba nebėra madinga.

1. Jelnya (Ельня)

Viena iš penkių didžiausių pelkių Europoje. Maždaug prieš 8000 metų ši pelkė pradėjo formuotis dėl to, kad dirvožemyje esantis molis įstrigo vandenį. Laikui bėgant ji augo. 2002 m. pelkę smarkiai apgadino gaisras. Iš 16 tūkstančių hektarų išdegė apie 10–13 tūkstančių. Dėka vaizdų iš kosmoso, mokslininkai gaisro vietą rado 2002 m. rugsėjo 6 d., jei tik būtų galimybė rasti žmones, kurie sukėlė gaisrą. Kai kurios Jelnya dalys tuo metu buvo panašios į golfo aikštyną – visur plytėjo atviros durpės. Tačiau Jelnya pamažu atsigauna.

2. Olmansko pelkės (Ольманские болота)

Pastaruoju metu į juos atkreiptas dėmesys dėl skandalų dėl kelių tiesimo. Anksčiau ten buvo Merlino sodybos, kurias vėliau iškėlė, ir 1961 m. įkūrė didžiausią Europoje aviacinį poligoną. Dabar čia saugoma teritorija: vietiniai gyventojai renka spanguoles, o kai kurie organizuoja ekstremalų turizmą.

Pasak Dmitrij Grummo, šiais metais mokslininkai įvertino Olmano ekosistemos paslaugų vertę. Iš viso tai pasirodė 43 mln. USD per metus. Be to, spanguolių derliaus kaina yra 6 kartus didesnė už miško ar vandens ekosistemų paslaugų kainą. Dažnai atsitinka taip, kad mokslininkai gina pelkes, nes jie įrodo, kad jų išsaugojimas ir ekosistemos paslaugos teikia daug daugiau nei, pavyzdžiui, durpių gavyba.

3. Pripetės pelkės (Припятские болота)

Draustinis čia buvo sukurtas 1969 m., siekiant parodyti tam tikrą pelkės standartą, kuris bus apsaugotas, kol aplinkui vyksta melioracija. Tačiau mokslininkas atkreipia dėmesį į tai, kad milžiniška periferinė dalis tiek Belovežo girioje, tiek Pripetėje labai veikia pelkės hidrologinį režimą. Pelkė vis dar sąveikauja su aplinka, todėl degradacija joje vyksta ir dėl sutrikusio aplinkos hidrologinio režimo.

Pripetės nacionalinis parkas. Volha Kashkevich nuotrauka

Pripetės nacionalinis parkas. Volha Kaskevich (Ольга Каскевич) nuotrauka

Iki septintojo dešimtmečio Baltarusijos pietūs buvo vienas pelkingiausių Europos regionų ir vienas neturtingiausių kraštų. Pelkės lėmė Polesės ekonomikos augimą. Šis melioracijos eksperimentas paskatino regiono suklestėjimą. Bet tai įvyko dėl to, kad buvo nusausinti 66,3% respublikos pelkių. Dabartinis natūralių pelkių plotas yra 4,2% (863 000 ha). Nepaisant to, net ir dabar jis viršija 3,5% pasaulio vidurkį.

4. Kozjano pelkės (Козьянские болота)

Jos yra Polotsko ir Šumilinsko rajonų sandūroje, šalia Dribinsky karinio poligono. Dmitrij Grummo tiki, kad jie yra nuvertinami ir laikui bėgant juos taip pat lankys turistai.

5. Jukovičskio samanynas (Юховичский мох)

Ši labai jauna pelkė yra Rossony regione. Ji gana klampi ir sunkiai pravažiuojama. Nepaisant nedidelio ploto, kuriame vyko melioracija, teritorija buvo išsaugota geros būklės.

6. Sporovskoje (Споровское)

Maitinama pelkė yra prie Jaseldos upės Berezovsky rajone. 1930-taisiais metais šienaujama čia buvo visur, tačiau dabar žmonės išvyko – ir pelkė ėmė apaugti. Draustinyje rengiami renginiai, skirti išsaugoti Sporovskoje, įskaitant šienavimo varžybų organizavimą, kuris tam tikru mastu padeda stabilizuoti peraugimo procesą.

Sporovskoje. Kanstancin Chykalau nuotrauka

Sporovskoje. Kanstancin Chykalau (Константин Чикалов) nuotrauka

7. Zvanecas (Званец)

Dar prieš 20 metų tai buvo atvira pelkė, tačiau šiandien ji visiškai apaugusi nendrėmis, nes žmonės nustojo šienauti. Zvanece ir Sporovskyje gyvena beveik pusė vieno pasaulyje labiausiai saugomo paukščio – meldinės nendrinukės – populiacijos. Visi šiai rūšiai išsaugoti skirti pinigai pirmiausia skiriami buveinių apsaugai.

Zvanecas, Dmitrij Grumo monitoringo metu. Volha Kashkevich nuotrauka

Zvanecas, Dmitrij Grummo monitoringo metu. Volha Kaskevich (Ольга Каскевич) nuotrauka

8. Osveyskoje (Освейское)

Ši aukštapelkė yra šalia didžiulio Osveisko ežero Baltarusijos šiaurėje. Čia hidrologinis režimas buvo pažeistas maždaug 1920 – 1930 metais, ir dabar maždaug 300 metrų paežerės ruože susiformavo žemapelkė.

Osveiskoje. Kontancin Chykalau nuotrauka

Osveiskoje. Konstancin Chykalau (Константин Чикалов) nuotrauka

9. Samanynas (Болото Мох)

Viena iš nedaugelio vietų, kur rasta paprastoji tekšė (Rubus chamaemorus). Iš tikrųjų tai yra vienas kompleksas su Jelnya pelke Miorsko rajone. Beje, pelkėse galima rasti daug retų rūšių: beržą keružį, smulkiavaisę spanguolę, kūlingę ir daugelį kitų.

10. Laukinė (Дикое)

Peizažai čia tarsi savanoje. Pasak mokslininkų, tai viena gražiausių ir didžiausių žemapelkių Europoje. Nors dabar iš jos liko nedidelė dalis – apie 16 000 hektarų, o anksčiau ji tęsėsi 15–20 km.

Pelkių diena minima vasario 2 d. Šiai šventei Mokslų akademija išleido knygą apie Diko pelkę. Dmitrij Grummo pasakoja, kad mokslininkai daug tyrinėjo pelkės istoriją, skaitė 1930-ųjų aprašymus. Tuo metu Polesėje dirbo žinomas lenkų pelkių tyrinėtojas. Bet ten, kur jis aprašė pelkines buveines, šiandien yra keliai, ligoninės, mokyklos, sodai, laukai … Buvusios pelkės nebeliko. Išliko tik žemės plotai, kurie pradeda pamažu apželti ir nykti.

Dikoje. Volha Kaskevich nuotrauka

Dikoje. Volha Kaskevich (Ольга Каскевич) nuotrauka

Kadaise visa pelkė buvo sklypuose, nors žolių derlius buvo nekokybiškas, kitų šienavimo vietų nebuvo. Vasarą pelkė buvo kelis kartus šienaujama, šienas buvo kaupiamas rietuvėse ir išvežamas tik žiemą. Žmonės gyveno tikėdamiesi, kad drenažas jiems padės. Kai XIX amžiaus pabaigoje Žilinskio ekspedicija atvyko į Polesę, čia buvo iškasti melioracijos kanalai, kai kurie iš jų vis dar veikia. Tam tikru mastu tai leido padidinti miškų, šienainių našumą ir išlaisvinti žemės ūkio plotus. Tuo metu tai buvo labai madinga tendencija. Buvo tikima, kad sausinimas atgaivins šį regioną, nes Vakarų Europoje jau įvyko tokie didelio masto įvykiai. Tačiau tos melioracijos negalima palyginti su tuo, kas įvyko XX amžiaus viduryje, kai Polesė visiškai virto agrarine žeme.

11. Domžarickoje (Домжарицкое)

Jis yra Berezinsky biosferos rezervate. Trečdalis jos – aukštapelkė, trečdalis – žemapelkė, trečdalis – tarpinio tipo pelkė. Toliau į vakarus pelkių įvairovė mažėja, todėl Vakarų Europoje daugiausia yra žemapelkių. Beje, Baltarusija užima 15 vietą pasaulyje pagal bendrą durpynų plotą ir 21 vietą pasaulyje pagal faktines anglies atsargas.

12. Slobodskoje (Слободское)

Žemumų pelkė tame pačiame Berezinsky biosferos rezervate. Paprastai žemapelkių florą atstovauja viksvos, nendrės, asiūkliai, pelkinės sidabražolės ir pupmedžiai. Viksvos suformuoja didžiulius kauburius, kuriais galima pereiti visą pelkę.

13. Servečas (Сервеч)

Pagrindinės pelkių funkcija yra anglies akumuliavimas, durpių ir gėlo vandens kaupimas. Pelkės yra visos hidrografinės sistemos širdis. Dabar Baltarusija pelkėse kaupia daugiau nei 7 milijardus kubinių metrų gėlo vandens. Ekspertų teigimu, dėl melioracijos mes praradome apie 50% vandens. Todėl turime pasekmių – sausra, telkinių seklumas, miškų nykimas. Klimatologai šiuo klausimu duoda patarimų: padidinti miškų plotus ir imtis priemonių atkurti hidrologinį režimą. Svarbiausias pavojus mums yra durpių gamybos perteklius, viršijantis jų augimo greitį 12 kartų. Ekonominiu požiūriu pelkių biologinius išteklius naudojame nepakankamai.

14. Moročno (Морочно)

Be deguonies augalų likučiai gana sunkiai yra ir palaipsniui virsta durpėmis. Jį sudaro 90% vandens, 2-10% sausųjų medžiagų ir 1-7% dujų. Kartą Moročno buvo nusausintas durpių gavybai, bet tada įvyko pakartotinis jo pelkėjimas. Per metus susidaro apie 0,4 mm durpių, tai yra, kasant durpes tarsi keliaujama laiko mašina. Pagal durpes specialistas iš karto pasakys, kaip susidarė pelkė, kokios buvo klimato sąlygos.

Moročno. Kanstancin Chykalau nuotrauka

Moročno. Kanstancin Chykalau (Константин Чикалов) nuotrauka

Aukštapelkių durpes yra ekonomiškai naudinga naudoti dirvožemio ruošime. O žemapelkių – šildymo briketų gamyboje. Tačiau, palyginti su aplinkosaugos paslaugų kainomis, durpių kasyba vis tiek pralaimi.

15. Dulebos salos (Острова Дулебы)

Tai buvęs karinis poligonas, kuriame nėra mobiliojo ryšio, praktiškai nėra žmonių. Pelkė daugiausia yra aukštapelkės tipo. Kada aukštapelkės formavimasis netrikdomas, jos pakraščiuose susidaro kompleksai su kalvagūbriais, klampynėmis ir ežerokšniais. Tokias pelkes labai sunku praeiti.

16. Korytensky samanynas (Корытенский Мох)

Galite vaikščioti palei šią pelkę, taip pat kai kurias kitas, su ekskursija ir pamatyti augalų pavasario-vasaros žydėjimą. Apsilankymo centras čia buvo atidarytas ne taip seniai – tik 2018 metų gegužę.

17. Žada (Жада)

Netoli Jelnya aukštapelkė. Joje, kaip ir visose tokio tipo pelkėse, galite rasti daug įdomių augalų. Šalia vaivorų augantys gailiai turi gana specifinį kvapą (dėl to, beje, vaivorai mėlynės baltarusių kalba gavo pavadinimą „дурніцa“). Spanguolės yra vienas iš pagrindinių išteklių objektų. Daugiau nei pusė uogienojų yra aukštapelkėse. Pelno požiūriu yra naudingiau rinkti šias uogas, nei kasti durpes.

Gyvena aukštapelkėse ir vabzdžiaėdis augalas – saulašarė, kuris yra klampių vietų indikatorius. Tačiau pagrindinė rūšis, kuri iš tikrųjų sudaro pelkę, yra kiminai. Juose telpa 30–40 kartų daugiau vandens nei jų pačių svoris, jie gerai toleruoja sausrą. Anksčiau jie buvo naudojamas kaip tvarstis, nes turi antiseptinių savybių.

Saulašarė. Volha Kashkevich nuotrauka

Saulašarė. Volha Kaskevich (Ольга Каскевич) nuotrauka

18. Vygonoščiansky pelkės (Выгонощанские болота)

Dalis šios pelkės buvo nusausinta žemės ūkio reikmėms: žolių ir pasėlių auginimui. Apskritai vandens lygio sumažėjimas taip pat sukelia klimato pokyčius. Dmitrij Grummo sako, kad šiemet, remiantis kai kurių pelkių matavimais, vandens lygis buvo 1,5 – 2 metrai – tai jau sausų miškų sąlygos. Mokslininkai prognozuoja, kad iki 2050 m. 68,3% pelkių bus apaugusios mišku. Ir tai jau bus pelkiniai miškai, nors durpių telkiniai ir liks.

19. Senasis Žadenas (Старый Жаден)

Pelkė yra Žitkovičių rajono pietuose. Visa Polesė turi ypatingą kultūrą ir istoriją. Anksčiau potvynių metu kaimai virsdavo Venecija: judėti tarp namų galima buvo tik laivu. Su kaimynais iš kitų gyvenviečių laisvai susitikome tik žiemą, kai užšalo pelkė. Visa tai paveikė polešukų  kultūrą ir mentalitetą.

Knygų leidėjas ir keliautojas Marakujevas XIX amžiaus pabaigoje lankėsi Polesėje. Jis rašė, kad važiavo tarp didžiulių nepereinamų pelkių, kurios niekada nesušalo. Žemė buvo raudona nuo geležies. Pelkės tada buvo laikomos pavojinga vieta. Buvo problemų su maliarija, kai ištisi kaimai mirė nuo uodų įkandimų. Tačiau žmonės vis tiek kažkaip gyveno: visos pelkės ir salos turėjo savo vardus, ant jų buvo įrengti sodai, o vasarą gyventojai rinko uogas, žvejojo ​​ir šienavo.

20. Gulbių samanynas (Лебединый мох)

Daugelis pelkių yra svarbios paukščiams zonos. Įskaitant Gulbių samanyną. Iš čia esančių raudonosios knygos rūšių galima pastebėti, kad čia peri juodakaklis naras, didysis baublys, juodasis gandras, erelis žuvininkas ir kiti paukščiai.

Apskritai pelkėse yra apie trečdalis visos biologinės įvairovės. Mokslininkai pastaraisiais metais daug padarė, kad apsaugotų pelkes, tačiau dar 323 000 hektarų (27%) reikia apsaugoti – apsaugoti nuo gamybos. Dmitrij Grummo įsitikinęs, kad mums reikia ne tiek sukurti nacionalinę sistemą, kiek sukurti tarptautines pelkines teritorijas, tai yra Ramsaro saitus. Kadaise šios strategijos buvo tikrai laikomasi, tačiau tada Gamtos išteklių ministerija tokios idėjos atsisakė.

21. Dokudovskoje (Докудовское)

Nedidelis plotas – išliko apie 1000 hektarų šios pelkės. Bet tai įdomu, nes čia rasta reta mūsų šaliai rūšis – paprastoji tekšė. Šiaurėje, Karelijoje, tai gana įprasta uoga: iš jos gaminamos įvairios tinktūros ir uogienės. Bet mes turime piečiausią tašką, kur ji rasta – šalia Lidos.

22. Drožbitka-Svina (Дрожбитка-Свина)

Teritorija yra vientisas miško-pelkės masyvas, kuriame aptinkami visi pagrindiniai baltarusiškosios Pooziorjes natūralių bendrijų tipai. Aštuntajame dešimtmetyje taip pat vyko melioracija, o 1990-aisiais kanalas buvo iškastas tarp Bolnyro ežero ir Svina upės. Dėl to sumažėjo vandens lygis ežere, sumažėjo nuotėkis palei Drožbitka upę. Požeminio vandens lygio sumažėjimas žemapelkėje, kuri yra greta upės, sustiprino jos apžėlimo procesą, o kai kur paskatino visišką floros pasikeitimą.

Daugelyje degraduojančių pelkių bandoma nustatyti hidrologinį režimą – dabar jau atkurta 51 000 hektarų, tačiau tai nėra tiek daug. Užduotis iki 2030 m. yra atnaujinti dar 75 000 hektarų. Geriausia užpildyti kanalus, tačiau dažniausiai to padaryti neįmanoma, todėl jie įrengia tiltus, sulaikančius vandenį. Kai kuriais atvejais čia padeda projektą finansuojančių didelių įmonių lėšos.

23. Zaoziorje (Заозерье)

Pelkė yra draustinio teritorijoje, o tai taip pat įdomu, nes čia yra ledyninės kilmės ežerų grandinė.

Kanstancin Chykalau nuotrauka

Kanstancin Chykalau (Константин Чикалов) nuotrauka

24. Mošna (Мошна)

Norint neįstrigti pelkėje, reikia žinoti „eismo taisykles“. Svarbiausia nevaikščioti vienam, turėti lazdą, nevaikščioti naktį, o jei jau nukritote, nedaryti staigių judesių. Tačiau mokslininkai pelkių nebijo, o priešingai, jaučiasi kaip namuose. Pasak Dmitrij Grummo, pelkės leido susirasti savo komandą, bendraminčius, draugus – ne tik mokslininkus, bet ir visuomenines organizacijas, besirūpinančius žmones. Jos suteikia emocijų ir sukuria tam tikrą ideologiją, kaip sąveikauti su gamta. Tam tikru mastu pelkės taip pat padeda išreikšti visuomenės požiūrį, nes kartais jas reikia saugoti.

25. Samaninė (Моховое)

Tai paskutinė pelkė mokslininkų sąraše. Tačiau verta paminėti, kad iš viso jų mūsų šalyje yra 9192, nors dauguma jų jau buvo nusausintos. Žmonės iš viso pasaulio keliauja į mūsų pelkes nuotykių. Per 5 metus trukusį „Belarus Wetlands“ projektą Baltarusijoje lankėsi daugiau nei 150 savanorių iš beveik 40 pasaulio šalių, įskaitant Pietų Afriką, Australiją, JAV… Jie atvyko ir dirbo su mokslininkais pelkėse. Daugelis didelių kompanijų rėmė šį projektą. Viena iš japonų įmonių netgi norėjo tokiu būdu išbandyti savo vadybininkus, nes pelkė myli kantrius žmones, mokančius dirbti komandoje.

Pelkių žemėlapis. Sudarytojas Dmitrij Grumm

Pelkių žemėlapis. Sudarytojas Dmitrij Grummo (Дмитрий Груммо)

Baltarusijos nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos „Bahna” informacija
Vertė J. Mackevičius