Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka – Carnivorous plants and their habitats

Nuo pačio ryto oras tikrai daugiau šiurpino, nei kėlė entuziazmą. Lietus pliaupė vos ne kaip iš kibiro. Vien pagalvojus apie šlapios aukštos žolės ir ir iškirstų krūmų rinkimą nenoromis nupurtydavo drebulys. Bet nieko nepadarysi, šiuo metų laiku sunku kažką prognozuoti oro atžvilgiu. Be to, sakoma, kad blogo oro nėra, yra tik netinkama apranga.

Tačiau atvykus į Šilėnus ir pamačius, kad dar pusė šimto entuziastų lietus neišgąsdino, iškart iš kažkur atsirado energijos. Tai – turbūt gausiausia talka iš visų iki šiol buvusių. Suskaičiavau net 52 dalyvius, įskaitant ir organizatorius. Ir visi jie entuziastingai geras keturias valandas tampė nupjautas nendres ir krūmynų šakutes į krūvas pelkės pakraštyje.

Skaityti toliau…

Šią plaurečių pievą stebiu nuo 2004 metų. Archyviniai herbaro ir senų žemėlapių duomenys rodo, kad per šią vietą ėjo senas vežimų kelias per pelkynus, susiejantis miestelį su kitoje pelkyno pusėje buvusiu kaimu. Pagyvenę vietiniai pasakoja, jog nuo šios pievelės puikiai matėsi kitoje pelkės pusėje stovėję namai – drėgnos pievos buvo ganomos ir šienaujamos, vietovė buvo atvira, vaizdo neužstojo jokie medžiai. Dabar čia nepermatoma, kokių 40 metų tankaus jauno miško siena, o buvusio kelio nesimato nei pėdsako. Pušimis buvo bandoma užsodinti ir šią kalkingo molio kalvelę, nuo sodinimo kai kur vis dar žymios arimo vagos. Skaityti toliau…

Spalio 1-ąją (šeštadienį) visus neabejingus klimato kaitos švelninimo iššūkiui bei Lietuvos pelkių ir jų mažųjų turtų likimui kviečiame dalyvauti gamtotvarkinėje talkoje Šilėnų pelkėje (Vilniaus r., Neries regioninis parkas). Pelkių ekosistemų būklės pagerinimas svarbus ne tik gamtinių buveinių bei retų rūšių išsaugojimui, bet ir klimato kaitos švelninimui mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.

Jau ne vieneri metai Šilėnų pelkė tituluojama “orchidėjų” pelke ar net jų rojumi. Žodis “orchidėja” tarsi užburia – pakvimpa egzotika, nors iš tiesų šiai augalų grupei mes turime gražų lietuvišką vardą – gegužraibiniai augalai. Tai tikrai ne ką prastesnis vardas! Neįtikėtina, bet iš tiesų šioje nedidelėje (vos 17 ha) pelkėje auga net 7 rūšių gegužraibiniai augalai! Kuo ypatinga Šilėnų pelkė ir kokios “lietuviškosios orchidėjos” joje auga? Kodėl mums turi rūpėti pelkės? Ar pelkės ir net žavingieji gegužraibiniai augalai siejasi su didžiuoju iššūkiu planetai – klimato kaitos švelninimu? Apie tai talkos metu Jums papasakos Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo bei Neries regioninio parko specialistai. Lauksime ir Jūsų pastebėjimų ir minčių. Skaityti toliau…

Smagu, kai geros istorijos tampa nuolatinėmis tradicijomis. Pernai pirmą kartą Aukštaitijos nacionaliniame parke startavo žaliosios plateivės (Dactylorhiza viridis) augimvietės tvarkymo talka. Tada susirinko dešimties žmonių būrelis, nušienavo apie ketvirtį hektaro trimeriais, visą žolę sugrėbė ir išvežė. Dirbome gerą pusdienį.

Šiemet buvo kiek paprasčiau. Tą patį plotą prieš kelias dienas nušienavo traktorius. Ir susirinkęs daugiau nei dvigubai gausesnis (dvidešimt vienas „didelis“ ir du „mažieji“) talkininkų būrys per šiek tiek daugiau nei valandą viską „išblizgino“. Skaityti toliau…

Rugsėjo 3 d. (šeštadienį) organizuojama beveik tradicinė darbinė talka vieno rečiausių Lietuviškų gegužraibinių augalų („orchidėjų“) – Žalsvosios plateivės ar žaliosios gegūnės (kaip kam patogiau) – Coeloglossum viride augimvietei sutvarkyti. Talka vyks Aukštaitijos nacionaliniame parke.

Šiuo metu Lietuvoje žinoma vienintelė šios rūšies gyvybinga populiacija.

Susidomėję – brūkštelkite privatų laiškelį.

Mindaugas Ryla

Monika ir Jarekas Malkowskiai 2022 m. rugsėjo 1 d., 18:00 val. Krokuvoje kviečia į nuotraukų parodos „Laukinės Lenkijos orchidėjos“ atidarymą. Paroda veiks Nowohuckie Centrum Kultury (Aleja Jana Pawła II 232, Krokuva) nuo rugsėjo 1 iki spalio 30 dienos. Įėjimas laisvas.

  1. Pūslėtoji aldrūnė, Aldrovanda vesiculosa;
  2. Apskritalapė saulaįarė, Drosera rotundifolia;
  3. Ilgalapė saulašarė, Drosera anglica;
  4. Bukalapė saulašarė, Drosera x obovata;
  5. Mažalapė saulašarė, Drosera intermedia;
  6. Paprastoji tuklė, Pinguicula vulgaris;
  7. Paprastasis skendenis, Utricularia vulgaris;
  8. Balinis skendenis, Utricularia intermedia;
  9. Mažasis skandenis, Utricularia minor;
  10. Pelkinis skendenis, Utricularia australis.