Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai – Carnivorous plants

.

The type of Drosera indica, part of the the Paul Hermann Herbarium from the 1670s. Linnaeus used this drawing to define Drosera indica.

Drosera indica, dalis Paul Hermann herbaro, 1670. Linėjus naudojo šį piešinį aprašydamas indijinę saulašarę Drosera indica.

Indijinės saulašarės grupėje (angl. Drosera indica complex) yra mažiausiai 11 rūšių. Aštuonios jų endeminės  Kimberley regionui vakarinėje Australijoje ir šalia esančioje Šiaurinėje teritorijoje. Kitos rūšys paplitusios Senojo pasaulio tropikuose.

Russell Barrett 2013 publikacijoje laikraštyje ir Allen Lowrie savo knygoje „Magnum Opus“ nurodo, kad indijinės saulašarės grupėje mes turime 11, o ne 2 saulašarių rūšis. To priežastis – oficialios sistematikos taisyklės ir tai, kad nustatantys taisykles sistematikai dirba Europoje. Veikiausiai europiečiai sistematikai nėra niekada matę indijinės saulašarės komplekso rūšių gamtoje. Jie dieną iš dienos tyrinėja krūvas herbaro pavyzdžių, aprašinėdami tai, ką pastebėjo ant negyvų išdžiovintų augalų. Kai kurie herbaro pavyzdžiai yra senesni nei 100 metų, gana prastos būklės po to, kai juose esantys pavyzdžiai atkeliavo per pusę planetos. Turėtų būti sudėtinga nustatyti ypatumus bei skirtumus. Be to, juos gali suklaidinti dvi skirtingos rūšys, augančios tame pačiame regione ir per klaidą pakliuvusios ant to paties herbaro lakšto.

Skaityti toliau…

Šių metų pirmasis ICPS leidžiamo žurnalo Carnivorous Plants Newsletter numeris jau balandžio pradžioje pasiekė skaitytojus. Kas įdomaus šiame numeryje?

Marcel Van Den Broek, ICPS konferencija 2018. Kvietimas teikti paraiškas. 

Praėjusiais 2016-tais metais draugijos konferencija organizuota Londone, Jungtinėje Karalystėje. Kita konferencija, remiantis tradicijomis, turėtų būti organizuota vienoje iš Amerikų. Taigi, draugija kviečia teikti paraiškas kitos konferencijos organizavimui. Jas teikti gali asmenys ar draugijos, nurodydamos kontaktinį asmenį, atsakingą už organizavimą, pajėgumus organizuoti renginį, įskaitant įrangą, apgyvendinimą, logistiką, išvykas. Daugiau informacijos elektroniniu paštu marcel@carnivorousplants.org. Paraiškos turi būti pateiktos iki 2017 m. balandžio 15 d.

Andreas Fleischman, Tikrasis Drosera longiscapa pavadinimas ir D. madagascariensis iš Pietų Afrikos paslaptys

Straipsnyje išsamiai aprašoma rūšis Drosera curvipes, o taip pat pateikiama jos lyginamoji analizė su kitomis panašiomis rūšimis – D. madagascariensis, D. collinsiae, D. nidiformis, D. burkeana. Straipsnyje pateikiama informacija paremta gausiais duomenimis, surinktais įvairiose Afrikos vietovėse. Skaityti toliau…

Redfern komanda kviečia į dar dvi, mūsų manymu galinčias jus sudominti, ekspedicijas 2017 -2018 metais:

Skaityti toliau…

Balandžio 8 d., šeštadienį, 10 val. visus gamtos mylėtojus ir parko bičiulius kviečiame atvykti į Šilėnus! Čia vyks smagus renginys – nemokama ekskursija 6 km maršrutu ir jau antroji talka, kuria bandysime išgelbėti medžiais ir krūmais užželiančią didžiausią parko pelkę! Pernai, po pirmosios vykusios talkos, pelkė pasipuošė įstabiais orchidėjų žiedais – talkos rezultatas buvo akivaizdus, tad darbus visu pajėgumu tęsime ir toliau!

Skaityti toliau…

TIKRIEJI VABZDŽIAĖDŽIAI

Ąsoteniniai – Nepenthaceae

Ąsotenis – Nepenthes

 

Dionkofiliniai – Dyoncophyllaceae

Dioncophyllum

Trifiophyllum

Habropetalum

Gyslotiniai – Plantaginaceae

Filkoksija – Phylcoxia

Kriaukleniniai – Cephalotaceae

Kriauklenis – Cephalotus

Rasotiniai – Drosophyllaceae

Rasotė – Drosophyllum

Saulašariniai – Droseraceae

Saulašarės – Drosera

 

Aldrūnė – Aldrovanda

Musėkautas – Dionaea

Saracėnijiniai – Sarraceniaceae

Darlingtonija – Darlingtonia

Heliamforos – Heliamphora

Saracėnijos – Sarracenia

Skendeniniai – Utriculariaceae

Genlisėja – Genlisea

Skendenis – Utricularia

Tuklės – Pinguicula

Vaivorykšteniniai – Byblidaceae

Vaivorykštenis – Byblis


PSEUDOVABZDŽIAĖDŽIAI

Roriduliniai – Roridulaceae

Roridula – Roridula

 

.

.

Atnaujinta 2017-04-01
Šiame sąraše pateikiami tik tie aprašymai, kurie publikuoti lietuviškai

Erta Ale ir Dallol ekspedicija Etijopijos Afar regione

Redfern į savo ekspedicijų sąrašą įtraukė kelionę į vieną nuostabiausių vietovių pasaulyje – Erta Alė ir Dallol Etiopijoje. Jos metu pamatysime milžiniškas druskos plynes, marsietišką sieros kraštovaizdį, druskas ir geizerius, nuolatinį lavos ežerą, tyvuliuojantį nuo pat Žemės gelmių. Nepaisant visų galimų nuotykių, ši ekspedicija sąlyginai lengva. Keliausime keturiais ratais varomais automobiliais. Vietų skaičius labai ribotas, todėl rekomenduojame užsisakyti šią kelionę iš anksto. Daugiau informacijos.

Nepraleiskite progos kitose sudalyvauti 2018 metų Redfern ekspedicijose!

Jų pasirinkimas tikrai didelis: Skaityti toliau…

Šiais metais iš Tarptautinės vabzdžiaėdžių augalų draugijos sėklų banko parsisiunčiau pamėginimui tris saulašarių rūšis. Drosera finlaysoniana – viena iš jų. Visais atvejais, įsigydamas augalus ar jų sėklas, pasistengiu pasidomėti, ar jiems tikrai galėsiu sudaryti tinkamas sąlygas, ar nebus abipusis kankinimasis – kentės ir negalėdami normaliai augti bei vystytis augalai, ir aš, bandydamas jiems pagerinti gyvenimą. Todėl visada prieš (o ne po) sėdamas ar sodindamas panaršau internete ir pavartau savo bibliotekoje esančias knygas, stengdamasis kuo išsamiau susipažinti su naujaisiais augintiniais.

Drosera finlaysoniana yra labai panaši į Drosera indica. Vienintelis ryškus skirtumas – D. finlaysoniana neturi prielapių, jos visi lapai padengti skaidriais liaukiniais plaukeliais. Kai kuriose duomenų bazėse šios dvi rūšys pateikiamos kaip vienos rūšies sinonimai.  Skaityti toliau…