Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka – Carnivorous plants and their habitats

Šiais metais taip susimąstė, kad reikia Pasaulinę pelkių dieną pažymėti žygiu į Čepkelius. Paskutinį kartą šioje pelkėje teko lankytis studijų metais, 1991 metų liepos mėnesį. Taigi, mintis pažiūrėti „kas naujo“ po beveik 30 metų atrodė labai viliojančiai. Šiek tiek organizacinės sumaišties – tereikia pasirūpinti leidimais (jei einate į rezervatą su gidu, jis leidimais ir pasirūpina), rasti gidą ir surinkt žygio kompaniją – ir kelionė organizuota.

Oras buvo nei geras nei blogas. Apsiniaukę, tamsu, tad nuotraukos gavosi tarsi apsiblaususios. Bet nelijo, nesnigo, o ir vėjas prie žemės nebuvo labai priešiškas. Skaityti toliau…

Sveikiname visus, visus vabzdžiaėdžių augalų augintojus, kolekcionierius, pelkių mylėtojus ir tyrinėtojus – su Pasauline pelkių diena! O pelkėms šios dienos proga norėtųsi palinkėti drėgmės ir ramybės, o ypač, kad kuo mažiau tą ramybę drumstų žmogus.

Ir tradiciškai šios dienos proga – nauja virtuali paroda „Akivaras“, 2019-taisiais metais pateikianti svetainės skaitytojų vertinimui 26 nuotraukas tema „Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka“. Aplinka – tai ne tik vieta ir atitinkamos sąlygos, tai ir kaimynai, draugai ar priešai.

Paradoksalu tai, ar tiesiog sutapimas, ar koks nepaaiškinamas dėsningumas, bet šių metų virtuali paroda yra penkišimtasis svetainės įrašas. Ačiū labai visiems, prisidėjusiems prie jo ir šios virtualios ekspozicijos atsiradimo.

O skaitytojus kviečiame balsuoti už labiausiai patikusias nuotraukas. Kiekvienos nuotraukos dešiniajame apatiniame kampe paspaudę „širdelę“ jūs atiduodate savo balsą. Iš to paties kompiuterio kiekvienas skaitytojas gali atiduoti tris savo balsus. Balsavimas vyks iki 2019 m. vasario 28 dienos, o jau kovo pirmą trijų daugiausiai „širdelių“ surinkusių nuotraukų autoriai gaus dovanų knygą C.A. Weber, 2016: Apie Aukštumalos aukštapelkės Nemuno deltoje augaliją ir vystymąsi lyginant su kitomis Žemės aukštapelkėmis.

Iki balsavo termino pabaigos savo balsą galite atšaukti ir skirti jį kitai nuotraukai (tai galima padaryti tik iš to kompiuterio, iš kurio balsavote). Pasibaigus balsavimo laikui, „širdelės“ išnyks, o šalia nuotraukos pavadinimo atsiras autorius ir balsų skaičius.

Taip pat, spustelėję nuotraukos centre, galite ją padidinti.

Smagaus pelkinėjimo!

 

Smagu, kad kiekvienais metais Lietuvoje vis didėja būrys švenčiančių Pasaulinę pelkių dieną, taip atkreipiant dėmesį į šių unikalių buveinių svarbą ir supažindinant jaunąją kartą, vaikus su nepakartojamais gamtos kūriniais – pelkėmis.

Musėkautas.lt šiais metais nutarė aplankyti Čepkelių raistą. Kartu su gidu keliausime nuo Marcinkonių kaimo iki  pelkės, pasivaikščiosime pažintiniu taku ir grįšime atgalios. Žygis prasidės 10.00 val., trukmė 4-5 valandos. Po pelkės žygio pavargę galės traukti namo, o dar nestokojantys jėgų – pratęsti kelionę ir aplankyti tris Dzūkijos apžvalgos bokštus, dalyvaujančius Dešimties bokštų žaidime. Daugiau informacijos apie renginį svetainėjeFacebook’o paskyroje, o svarbiausia – įspūdžiai.

Toliau – trumpas renginių, kuriuos pavyko aptikti socialiniuose tinkluose bei paieškos sistemų pagalba, sąrašas. Aš tikrai labai atsiprašau tų, kurių šiame sąraše nepaminėsiu – matyt skelbdami apie savo renginius buvot nepakankamai matomi internete. Tačiau galite atsiųsti informaciją apie savo renginį elektroniniu paštu pelkes@musekautas.lt. Jūsų atsiųstą informaciją ir nuotraukas su malonumu pristatysime svetainės skaitytojams. Skaityti toliau…

Praėjusiais, 2018 metais Pasaulinė pelkių diena atšvęsta Varnikų pažintiniame take, o šiemet Musėkautas.lt ją kviečia paminėti Čepkeliuose. Žygį pradėsime 10.00 val nuo Marcinkonių ir pėsčiomis keliausime iki pelkės, praeisime pažintiniu taku ir grįšime atgal į pradinį maršruto tašką. Mus lydės gidas, todėl šis pasivaikščiojimas mokamas.

Susidomėjusius ir norinčius dalyvauti kviečiu registruotis elektroniniu paštu pelkes@musekautas.lt, o norinčius pasiklausti, skambinti telefonu +370 647 04321.

Studentiški "pasiklampinėjimai" Čepkeliuose 1991-ųjų liepa

Studentiški „pasiklampinėjimai“ Čepkeliuose 1991-ųjų liepa © Dariaus Straševičiaus nuotrauka

Apie kitus Pasaulinės pelkių dienos renginius Lietuvoje informaciją galima rasti čia.

 

 

Jogaila Mackevičius

Kaip ir praeitais metais, taip ir šiemet planuose visa eilė žygių į pelkes. Nepriklausomai nuo to, koks metų laikas ar oras.

Sausis

2019.01.12 Žiemiška Baltosios Vokės pelkė

Vasaris

2019.02.02 Pasaulinę pelkių dieną – į Čepkelius

Gegužė

2019.05.04 Planuojamas žygis į Žuvinto apylinkes: Amalvos, Buktos, Žuvinto pažintiniai takai

 

Dubravos rezervatinė apyrubė (nedidelio ploto gamtinis arba kultūrinis rezervatas, kurio apsaugai ir priežiūrai nėra steigiama direkcija) – rezervatas Kauno rajone, įsteigtas 1994 metais. Jau ne vieną dešimtmetį čia gamta vystosi be žmogaus įsikišimo. Pažintinis lentų takas apyrubėje suręstas 2005 metais.

Šiais metais, pasivaikščiojimas po Dubravos rezervatinę apyrube – antroji išvyka į pelkes. Kiek anksčiau, kartu su „Akivaro“ forumiečiais teko apsilankyti pažintiniame Dubravos aukštapelkės take vasaros metu. Tuo metu aukštapelkė atrodo kiek įspūdingiau. Keletas nuotraukų iš 2013 metų gegužės mėnesio žygio.

Žygio pakartojimas – 2018 metų vasario mėnesį. Tačiau šios išvykos metu maršrute buvo ne vien Dubravos stotelė. Skaityti toliau…

Paskutinysis rekomenduojamos literatūros sąrašas buvo atnaujintas 2016 metais, atėjo metas įtraukti naujus papildymus.

Paspaudę knygos pavadinimo nuorodą, galėsite perskaityti jos aprašymą. Kai kurias knygas galima įsigyti tiesiogiai iš leidėjo, tad paspaudę ISBN kodo nuorodą, būsite perkelti į jo puslapį.

Sąraše pateikiamos knygos, apie kurias informacija gauta iš pačių autorių ar leidyklų, todėl jis tikrai nėra baigtinis ir išsamus.  Daugiau informacijos galima rasti (ar pasiklausti) svetainės forume „Akivaras“, knygų pristatymui skirtoje temoje.

Skaityti toliau…