Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai – Carnivorous plants

Jau šeštąjį kartą Musėkautas.lt kviečia visus, mėgstančius piešti ir fotografuoti, sudalyvauti virtualioje parodoje „Akivaras“, skirtoje paminėti Pasaulinę pelkių dieną. Už keleto savaičių, vasario antrąją, šį paroda startuos svetainėje ir Akivaro forume. Todėl kviečiame visus, norinčius pateikti savo nuotraukas ar piešinius tema „Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka“, suskubti ir atsiųsti juos adresu administratorius@musekautas.lt.

Akivaras 2018

Nekantriai lauksime jūsų darbų!

 

Rugsėjo 29 d. kambarinių augalų parodoje „Augalų labirintai’2017″ 12.00 val. A11 auditorijoje dr. Arūnas Diškus (LEU) skaitys paskaitą ,,Tarp augalų ieškokite vabzdžių“.

Vaikų grupės, norinčios pakliūti į paskaitą, registruojamos el. paštu augalulabirintai@gmail.com

Informacijos šaltinis

Augalų kolekcionieriams ir puoselėtojams paskutinis rugsėjo savaitgalis yra ypatingas mėnuo – šiemet jau septintąjį kartą rengiama edukacinė kambarinių augalų paroda „Augalų labirintai“!

ĮSPŪDINGIAUSIŲ EKSPONATŲ KONKURSAS

Rugsėjo 29, 30 ir spalio 1 d. Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Gamtos, matematikos ir technologijų fakultetas (Studentų g., 39, Vilnius) vėl prisipildys įspūdingų eksponatų, kompozicijų, kolekcijų, bendraminčių šurmulio, vaikų klegesio. O pamatyti tikrai bus ko: dygliuotieji ir pūkuotieji kaktusai, įspūdingas skulptūras primenantys kaudeksiniai augalai, ryškiaspalviai sukulentai, bonsai medeliai, žiedų karalienės orchidėjos, vaikų simpatijas užkariavę vabzdžiaėdžiai, įvairūs gyvūnai.

Eksponatus vertins kompetentinga komisija – jau pirmąją parodos dieną bus išrinkti gražiausi iš gražiausių.

PENKTADIENIS – VAIKŲ DIENA

Jau tradicija, kad penktadienis YRA vaikų diena, kurios metu vaikai galės įdėmiau įsižiūrėti į nepaprastą mus supantį augalų pasaulį, išklausyti paskaitos, pabendrauti su kolekcionieriais, išgirsti daug įtraukiančių istorijų, patyrinėti artimąją aplinką, piešti ir mokytis globoti gamtą.

Norėdami atkreipti dėmesį į trapų gamtos pasaulį šiemet parodoje draugausime su gyvūnų prieglaudomis. Juk ne tik augalai, bet ir gyvūnai nusipelno rūpesčio, priežiūros, pagarbos. Vaikai, atnešę gyvūnams maisto, parodą aplankys nemokamai, o suaugę – už vaikiško bilieto kainą.

KONKURSAS: AUGALŲ ISTORIJOS

„Augalų labirintų“ „Facebook“ paskyroje jau įsibėgėja konkursas „Augalų istorijos“, kuriame žmonės yra skatinami papasakoti keisčiausias, įsimintiniausias savo žaliųjų draugų įsigijimo istorijas. Šauniausi pasakojimai bus apdovanotos prizais! Turite tokią istoriją? Būtinai papasakokite ją mums!

INFORMACIJA DALYVIAMS IR SAVANORIAMS

Parodoje galima ne tik apsilankyti, bet ir joje dalyvauti ar savanoriauti. Kiekvienas žmogus, auginantis bet vieną įspūdingą augalą, gali tapti parodos dalyviu. Jauniausias parodos dalyvis, 2012 metais pateikęs parodai savo vabzdžiaėdžių augalų kolekciją, buvo penkiametis Jovaras Vėtra Vidugiris, todėl nei per jaunų, nei per senų dalyvauti parodoje nėra.

Norintys į parodą atvežti savo augalus arba savanoriauti joje susisiekite su organizatoriais elektroniniu paštu: oranžerija@leu.lt arba augalulabirintai@gmail.com

Ateikite į parodą ir leiskite sau paklaidžioti grožio ir estetikos labirintuose. Leiskite sau pasiklysti ir pailsėti nuo kasdienės rutinos!

Daugiau informacijos

Kristina Popovienė

Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, birželio – liepos mėnesių sandūroje pačiame Juodšilių kaime esančio upelio pakrantėse pražydo aukštosios gegūnės (Dactylorhiza fuchsii). Stebiu šią populiaciją jau kokius 7 metus.

Pradžioje pastebėjau baigiančius nužydėti  keturis augalus pačiame upelio, tekančio pro seną eglyną, atkarpos viduryje. Vėliau augalų pavykdavo rasti ir daugiau, daugiausia išsibarsčiusiu dešiniajame upelio krante. Teko skaityti, kad gegužraibiniai sugeba ne vienerius metus pratūnoti žemėje nepadygdami į paviršių ne vienerius metus. Matyt ir šioje populiacijoje kiekvienais metais pasirodydavo ne visi individai.

Kaip Juodšilių aukštosioms gegūnėms sekasi šiemet pradėjau domėtis jau nuo pavasario. Jau gegužės mėnesį pavyko rasti ne vieną sudygusį augalą. Liepos antrąją pirmą kartą aptikau visą populiaciją gausiai žydinčią. Žydinčių individų tiksliai nesuskaičiavau, bet jų tikrai buvo ne mažiau pusės šimto.

Skaityti toliau…

Prieš keletą savaičių, po daugiau nei metus trukusios kelionių pertraukos, teko apsilankyti tarptautinėje Lenkijos orchidėjininkų draugijos organizuojamoje parodoje „World of orchids“ Sopote. Nuo Vilniaus iki Sopoto daugiau nei 570 km, o Google žemėlapiai prognozuoja, kad nuvykti automobiliu galima per 8 valandas. Deja, kelionėje užtrukau kiek ilgiau: teko ir sustoti, ir pakliūti į kelio remonto ruožus. Bet dėl to kelionė nelabai prailgo. Šis maršrutas gana įdomus, vingiuotas, neretai ir duobėtas. Todėl užmigti prie vairo nebuvo jokių šansų – visas dėmesys buvo sutelktas į kelią.

Dar pirmąją kelionės dieną spėjau nors trumpam užsukti į parodą. Visos ekspozicijos buvo išdėstytos Sopoto hipodrome, tiesiog ant smėlio dangos. Pirmas įspūdis – savotiška! Bet akys netruko priprasti prie neįprastos aplinkos ir galima buvo pradėti grožėtis eksponatais. O pasigrožėti tikrai buvo kuo, nors dalyvių ekspozicijos kartais labai skyrėsi tiek savo lygiu, tiek ir estetika. Skaityti toliau…

Parodos ekspozicijose orchidėjų buvo tiek daug  ir tokių įvairių, kad man tikrai sunku buvo apsispręsti, ką įamžinti nuotraukoje, o ką galbūt praleisti. Nesu didelis šios genties augalų žinovas, tad akį daugiau traukė tai, kas neįprasta, nelabai matyta, visiškai neatsižvelgiant į tai, ar augalas retas, ar kuo ypatingas. Kažkuo „užkabinę“ žiedai atsidūrė nuotraukų galerijoje „Iš arčiau“. O parodos orchidėjų visumos įspūdžius nutariau parsivežti trijų, nuo seno mane labiau žavėjusių, genčių nuotraukomis – klumpaitėmis, masdevalijomis ir raibuolėmis.

Klumpaitės

.

Raibuolės

.

Masdevalijos

.

Jogailos Mackevičiaus nuotraukos

Paroda įrengta labai įdomioje vietoje – hipodrome. Arklių sutryptas smėlis po kojomis, pavieniai juodi stendai, ant kurių kiekvienas parodos dalyvis išsidėstęs savo kompozicijas. Pirmas įspūdis – „Keista!“

Bet kai pripranta akis, visas keistumas pradingsta, pradedi žiūrėti į eksponatus iš arčiau, vertinti pačius augalus, o ne jų aplinką. Tik gražiai nufotografuoti didesnį kiekvienos ekspozicijos fragmentą kiek sunkoka, nes į kadrą papuola kiti parodos lankytojai ar fone esančios hipodromo konstrukcijos. Turiu pasakyti, kad Lietuvos orchidėjininkų draugijos kompozicijai galima būtų skirti, mano manymu, nominaciją kaip fotogeniškiausios parodos ekspozicijos.

.

Pavieniai ekspozicijos fragmentai iš arčiau:

Jogailos Mackevičiaus nuotraukos