Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka – Carnivorous plants and their habitats

TIKRIEJI VABZDŽIAĖDŽIAI

Ąsoteniniai – Nepenthaceae

Ąsotenis – Nepenthes

 

Dionkofiliniai – Dyoncophyllaceae

Dioncophyllum

Trifiophyllum

Habropetalum

Gyslotiniai – Plantaginaceae

Filkoksija – Phylcoxia

Kriaukleniniai – Cephalotaceae

Kriauklenis – Cephalotus

Rasotiniai – Drosophyllaceae

Rasotė – Drosophyllum

Saulašariniai – Droseraceae

Saulašarės – Drosera

 

Aldrūnė – Aldrovanda

Musėkautas – Dionaea

Saracėnijiniai – Sarraceniaceae

Darlingtonija – Darlingtonia

Heliamforos – Heliamphora

Saracėnijos – Sarracenia

Skendeniniai – Utriculariaceae

Genlisėja – Genlisea

Skendenis – Utricularia

Tuklės – Pinguicula

Vaivorykšteniniai – Byblidaceae

Vaivorykštenis – Byblis


PSEUDOVABZDŽIAĖDŽIAI

Roriduliniai – Roridulaceae

Roridula – Roridula

 

.

.

Atnaujinta 2021-02-19
Šiame sąraše pateikiami tik tie aprašymai, kurie publikuoti lietuviškai

Pavadinimas, jo reikšmė

Mokslinis pavadinimas – Pinguicula rotundiflora Studnicka (1985).

Sinonimai: Pinguicula rayonensis (Zamudio Ruiz & Lux), Pinguicula jorgehintonii (B.L.Turner).

Genties pavadinimas Pinguicula kilęs iš lotyniško žodžio pinguis, reiškiančio “plokščias”. Ir tai atspindi daugumos tuklių išvaizdą – jos turi gana plokščias, prie substrato paviršiaus prigludusias lapų skroteles.

Antrasis pavadinimo žodis, apibrėžiantis konkrečią rūšį, rotundiflora reiškia „apskritažiedė“. Taigi, Pinguicula rotundiflora lietuviškai vadintina apskritažiede tukle. Skaityti toliau…

Praeitais metais man tai pavyko, gal šiemet pavyks dar kam nors. Taigi – skiautalūpių iššūkis.

Lietuvoje auga net gi penkios skiautalūpių rūšys: pelkinis, plačialapis, tamsialapis, trumpalapis ir Elbės. Žydi jie skirtingu laiku, todėl užsiėmimo bus bent dviem vasaros mėnesiam.

Skaityti toliau…

Visiems jau gerai žinoma leidykla „Redfern Natural History“ greitu laiku ketina išleisti naują unikalų žymaus keliautojo ir rašytojo Stewart MacPherson kūrinį – tritomį „Nepenthes – The Tropical Pitcher Plants“.

Knygos pasirodymas numatytas 2021 metų pabaigoje. Tačiau jau dabar galite užsisakyti šią knygą leidyklos puslapyje.

Kad surinkti informaciją šiam 1350 puslapių tritomiui prireikė 15 metų ir apie 300 ekspedicijų. Dabar knygoje sudėtos visos iki šiol atrastos ir aprašytos ąsotenių rūšys, pateikiama virš 3000 iliustracijų, įskaitant apie 1000 niekur anksčiau nepublikuotų nuotraukų.

Pagrindinę knygos dalį (apie 1200 puslapių) sudaro išsamiai abėcėlės tvarka aprašytos ąsotenių rūšys – morfologija, paplitimas, ekologija. Kiekviena rūšis iliustruota nuotraukomis.

Galite įsigyti standartinį knygos leidimą arba specialiai kolekcionieriams skirtą prabangią jos versiją. Planuojama atspausdinti ribotą šios knygos pirmojo leidimo kopijų skaičių. Knyga bus parduodama kaip visų trijų tomų rinkinys.

Visos kopijos bus pasirašytos autoriaus.

Parengė J. Mackevičius

Pagal A. Lekavičius, Vadovas augalams pažinti, Vilnius, Mokslas, 1989. ISBN 5-420-00260-4
Skaityti toliau…

Pernai pirmą kartą Lietuvoje trys organizacijos (Lietuvos gamtos fondas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras) ėmėsi iniciatyvos išrinkti metų organizmų rūšis ir gamtinę buveinę.

Šių metų pradžioje gamtininkų organizacijos ir specialistai iš įvairių gamtinių institucijų paskelbė metų naują 2021 metų rūšių dešimtuką ir metų buveinę. Skaityti toliau…

Tapo gražia tradicija, kai lankytojai, keliaudami po nacionalinius ir regioninius parkus, įsigyja lankytojo bilietą. Surinktos lėšos naudojamos tikslingai ir sugrįžta atgal į gamtą.

Už lankytojo bilietus Anykščių regioniniame parke atnaujinta infrastruktūra

Už lankytojo bilietus Anykščių regioniniame parke atnaujinta infrastruktūra

Pernai (2020 metais) saugomose teritorijose nupirkta šiek tiek daugiau kaip 200 tūkstančių lankytojų bilietų. Nors lankytojo bilietų buvo įvairių (vienkartinių, mėnesinių, metinių ir šeimos), daugiausia nupirkta vienkartinių bilietų už 1 eurą.

„Džiaugiamės, kad žmonės besilankantys saugomose teritorijose yra sąmoningi ir savanoriškai perka lankytojo bilietą, taip prisidedami prie nacionalinių ir regioninių parkų puoselėjimo, – sako Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktorius Albertas Stanislovaitis. – Surinktos lėšos naudojamos valstybinių parkų tvarkymui ir priežiūrai (informacinių stendų atnaujinimui, pažintinių takų remontui) bei kitoms gamtosauginėms veikloms.

Skaityti toliau…