Musėkautas

Vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka – Carnivorous plants and their habitats

Kaip ir žadėta, Žemės dienos proga, skelbiame 2024 metų Lietuvos laukinę orchidėją! Po mėnesį laiko trukusios apklausos paaiškėjo, kad ja tapo smulkiažiedė svila (Neotinea ustulata (L.) R. M. Bateman), dar žinoma senuoju pavadinimu kaip smulkiažiedė gegužraibė.

Apklausoje dalyvavę FB grupės Botanikai nariai pirmiausia turėjo išrinkti kategoriją, kuriai laukinių orchidėjų grupei turėtų būti skiriamas didžiausias dėmesys. Daugumai apklausos dalyvių, matyt, surezonavo šiemet stambiųjų ūkininkų organizuotas maršas prieš daugiametes pievas, todėl daugiausia balsų surinko kategorija „Rūšys, kurios labiausiai nyksta dėl suariamų ar kitaip sunaikinamų natūralių pievų”. Šioje kategorijoje pirmą vietą užėmė smulkiažiedė svila, antrą – mažasis anakamptis, trečią – šalmuotoji gegužraibė. Šių trijų, kaip ir kitų pievinių orchidėjų rūšių, buveinės (natūralios pievos) sparčiai nyksta jau ne pirmą dešimtmetį, o didelė dalis anksčiau žinotų radaviečių jau tapo arimais, kuriuose auga rapsai ir javai. Kita dalis radaviečių nunyko dėl pievų nepriežiūros, kurios apaugo krūmais ir invaziniais augalais.

Smulkiažiedės svilos padėtis yra liūdna, nes šiuo metu botanikai žino vos kelias vietas Lietuvoje, kur ji dar išliko. Visgi pastaruoju metu randama viena kita nauja, anksčiau nežinota šios rūšies augimo vieta, todėl yra tikimybė, kad yra dar neatrastų vietų, kuriose svila auga niekieno nepastebėta. Todėl svarbu prižiūrėti tiek šiuo metu žinomas radavietes, tiek ir ieškoti naujų.

Smulkiažiedė svila žydi ganėtinai vėlai, liepos mėnesį. Auga sausuose šlaituose ir žemažolėse natūraliose pievose bei ganyklose. Artimiausiu metu su kitais botanikais bus aptartas veiksmų planas, skirtas šiai rūšiai apsaugoti. Savo idėjas galite siūlyti ir komentaruose. Manau, būtų verta liepos mėnesį organizuoti vieną-dvi išvykas potencialių augimo vietų patikrinimui, o, suderinus su saugomų teritorijų direkcijomis, ir esamų augimo vietų sutvarkymo talkai.

Šių metų kovo mėnesio mūsų naujienlaiškio numeris jau išsiųstas draugijos nariams. O PDF versiją klubo nariai gali rasti čia.

Neleiskite, kad trumpas turinys jus suklaidintų apie tikrąjį problemos turinį. Straipsnis apie  Heliamphora electrum yra beveik maža knyga. Jo  reikėjo norint tinkamai dokumentuoti šią rūšį, nors vis dar yra nežinomų dalykų. Straipsnyje net naujausia istorija primena 19-ojo amžiaus tyrinėjimus, nes sunku tyrinėti tą Pietų Amerikos dalį. Jei nežinote, kas yra electrum, straipsnyje bus paaiškinta, bet galbūt norėsite patikrinti patys.

Cyrus Exum straipsnis yra daugiau nei apie negyvus augalus. Dėl nuorodos į „kiekvieną žmogų“ galbūt norėsite paskaityti daugiau.

53 tomo 1 numerio (2024 m. kovo mėn.) turinys:

  1. CPN needs articles from you — Richard Nunn
  2. Heliamphora electrum (Sarraceniaceae), an enigmatic species of marsh pitcher plant from the Sierra de Lema of Venezuela — Michal R.
  3. Golos and Joachim Nerz and François Sockhom Mey and Andreas Wistuba
  4. Dealing with loss as a horticulturist — Cyrus Exum
  5. New cultivars — Alessio Ragghianti and Miroslav Srba and Carson Trexler

John Brittnacher
International Carnivorous Plants Society

Talka pelkėje, arbata ant laužo, paskaita, sodų dirbtuvės – kiek daug per vieną dieną nuveikė Tarptautinės pelkių dienos renginio dalyviai Zarasų krašte. Organizatoriai – Gražutės regioninis parkas ir Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas. Dalinamės renginio akimirkomis.

Talka

Sodų dirbtuvės

Jūratės Sendžikaitės nuotraukos

Kamanų rezervatas

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija

Anykščių regioninis parkas – vasario 3 d. (šeštadienį) 10 val. – teminė išvyka „Užpelkėjusiais takais“. Su ekologais – augalų žinove Diana Martinavičiūte ir biologinės įvairovės specialistu Simu Astrausku klamposime po Pavirinčių-Pakalnių bei Šilinės pelkes.

Asvejos regioninis parkas –  vasario 3 d. (šeštadienis) 11 val. parko ekologė Lina Kučinskaitė ir Lankytojų centro administratorius Donatas Vaičius ves į pelkę. Po žygio – laužas su dainom ir kanklėm.

Žygis mokamas – kaina: 5 Eur ir parko lankytojo parko bilietas.

Gražutės regioninis parkas – vasario 3 d. (šeštadienį) 9.30 val. žygis Degučių pažintiniu taku, užželiančios pelkės tvarkymo darbai, pietūs Degučiuose ir pynimo iš nendrių užsiėmimai. Pelkių siela – Gražutės lankytojų centro administratorius Leonas Sadauskas.

Kauno marių regioninis parkas – vasario 2 d. (penktadienį) 11 val. – renginys-žygis „Vieną kartą pelkėje“.

Lankysime Dubravos miško šlapynes ir Dubravos rezervatinės apyrubės pelkę. Sužinosite apie pelkių svarbą ir nauda gamtai, žmogui. Pabraidžioję po pelkes grįšime į Kauno marių regioninio parko lankytojų centrą vaišintis arbata ir sužinoti daugiau apie Kauno marių regioninio parko vertybės.

Apie pelkes pasakos marių apylinkių pelkių žinovas lankytojų centro administratorius Evaldas Makrickas.  

Žemaitijos nacionalinis parkas

Vasario 3 d. 10:00 val. kviečiame kartu su gidu į pažintinį žygį, skirtą paminėti Pasaulinei pelkių dienai Žemaitijos nacionaliniame parke

Nedidele grupe, pėsčiomis keliausime apie 6 kilometrus po Plokštinės gamtinio rezervato Juodupio pelkinį kompleksą. Pakeliui aplankysime dvikamienę – vieną storiausių eglių Lietuvoje,- pasigrožėsime Uošnos upės skardžiais, Endriuškaičių ežero aplinka.

Žygis pelke sunkus, todėl renginyje  VAIKAMS galima dalyvauti TIK NUO 12 METŲ!
Kaina – 6 Eur/1 asm. 

Pastaba: Moksleiviams, studentams, neįgaliesiems, senatvės pensininkams taikoma 50 proc. nuolaida. Su savimi reikia turėti teisę gauti nuolaidą, patvirtinantį dokumentą. 
Žygiui BŪTINA pasiruošti:

  • apsirengti žygiui miške ir pelkėje tinkamais rūbais,
  • avėti aukštus guminius, šiltus ar kt. neperšlampančius batus,
  • pasiimti termosą karštos arbatos, maisto ir kt…

NAMINIUS AUGINTINIUS PRAŠOME PALIKTI NAMUOSE. JIE Į REZERVATĄ NEĮLEIDŽIAMI.

Susitikimo vieta: greta kelio Mažeikiai – Tauragė, ties Uošnos gatvės sankryžą į Skyplaičių kaimą:  https://maps.lt/map –  371898, 6209294 LKS;

Dalyvių registracija BŪTINA. Užsiregistravus 30 dalyvių – registracija uždaroma. Registruotis čia.

Pasiteiravimui skambinti +370 686 03431

SVARBU! Dalyvis, atvykdamas į renginį, patvirtina, kad supranta ir sutinka, kad renginio metu bus fotografuojamas. Nuotraukos gali būti publikuojamos ŽNPD veiklos viešinimo tikslais.

Aukštaitijos nacionalinis parkas ir Labanoro regioninis parkas

Pasaulinės pelkių dienos proga, vasario 3 dieną 10:00 val. Labanoro regioninio parko Snieginio telmologiniame draustinyje organizuojama pelkės tvarkymo talka, į kurią atvyks laukinių orchidėjų tyrinėjimo entuziastai iš įvairių Lietuvos miestų. Po talkos bus trumpas žygis draustinyje ir poilsis prie laužo.

Talką organizuoja Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.

Partneris – Valstybinės miškų urėdijos Švenčionėlių regioninis padalinys.

Talkos tikslas – atnaujinti ankstesnės gamtotvarkos metu įvykdytus darbus (medžių ir krūmų atžalų pašalinimas) siekiant pagerinti augimo sąlygas retosioms orchidėjoms bei kitiems saugomiems augalams.

Kontaktinis asmuo: Andrejus Gaidamavičius, +370 678 87600, [email protected]

.

Kiti renginiai

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija vasario 7 d. kviečia į renginį „Pelkių lobynai“ Žuvinto biosferos rezervate. Renginio metu papasakos apie Lietuvos pelkes, jose glūdinčius gamtos lobynus ir jų svarbą saugant mūsų klimatą.

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija vasario 2 d. kviečia apsilankyti Pasaulinės pelkių dienos minėjime, kuris vyks Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centre, vėliau bus keliaujama į žiemišką Artosios aukštapelkę. Nemuno deltos regioniniame parke vyks žygis Aukštumalos aukštapelkės pažintiniame take.

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija vasario 3 d. taip pat kviečia į žygį Žagarės regioniniame parke, kur bus žygiuojama Mūšos tyrelio pelkėje.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos darbuotojai vasario 2 d. skaitys paskaitas „Čepkelių pelkės raida“ ir „Uogavimo tradicijos pelkėse”.

Nemuno deltos regioninio parko žygis Pasaulinei pelkių dienai paminėti vasario 2 d. Aukštumalos aukštapelkės pažintiniame take.

Asvejos regioninio parko direkcija vasario 3 d. organizuoja žygį į didžiausią Asvejos regioninio parko aukštapelkę – Padubingės pelkę Perkūno ir pelkių garbei.

Nauji metai atverčia naują puslapį. Metas ruoštis ir naujai virtualiai „Akivaro” parodai. Šiemet nekeisime parodos tematikos (vabzdžiaėdžiai augalai ir jų aplinka), bet parodą paskelbsime Pasaulinės vabzdžiaėdžių augalų dienos proga – gegužės 1 dieną.

Taigi, labai laukiame jūsų praeitų metų akimirkų elektroniniu paštu [email protected] iki 2024 m. balandžio 25 dienos.